Festival Winners

The 2017 South Georgian Bay Film Festival Award Winners

Master Overall Category

 Award Winner

The Making of Recovery

Producer(s): Geoff Doff, Jane Doff, Cathy Connors and Dean Fisher
Director(s): Matthew Gillespie

National/Regional Drama/Action/Comedy Category

Gold Award Winner

Infinite Error

Producer(s): Brendan Hiles
Director(s): Brendan Hiles

 

Silver Award Winner

Bombing

Producer(s): Gloria Mercer
Director(s): Gloria Mercer

 

Bronze Award Winner

Awkward

Producer(s): Ryan Bright,
Michael Orlando and Stephanie Halber
Director(s): Ryan Bright

International Drama/Action/Comedy Category

Gold Award Winner

Gloriana

Producer(s): Gregg Porter, Derek Maher and Jeffrey K. Golden
Director(s): Stefany Butler

 

Silver Award Winner

Gorilla

Producer(s): Tibo Pinsard
Director(s): Tibo Pinsard

 

Bronze Award Winner

The Opera Singer

Producer(s): Steve Kahn
Director(s): Steve Kahn

International Documentary Category

 Gold Award Winner

A is For Anxiety

Producer(s): Owen Weir, Jessica Gomes and Patrick Ritcey
Director(s): Owen Weir

 

Silver Award Winner

Every Ghost Has An Orchestra

Producer(s): Sharon Mooney
Director(s): Shayna Connelly

 

Bronze Award Winner

Luiza

Producer(s): Caio Baú
Director(s): Caio Baú

National Documentary Category

 Gold Award Winner

The Making of Recovery

Producer(s): Geoff Doff, Jane Doff, Cathy Connors and Dean Fisher
Director(s): Matthew Gillespie

 

Silver Award Winner

The Grand Duchess Olga in the Land of the Maple Leaf

Producer(s): Alisa Arutunuan
Director(s): Stan Whyte

 

Bronze Award Winner

Birds of a Feather

Producer(s): Nathan Shaw
Director(s): Nathan Shaw

Regional Documentary

Gold Award Winner

The Constant Refugee

Producer(s): Patrick Barfoot, Derrick O’Toole, Ben J Abbey and Leila Almawy
Director(s): Patrick Barfoot and Leila Almawy

 

Silver Award Winner

Team Evan

Producer(s): Nate Lacroix and Deanna Palazzo
Director(s): Nate Lacroix

 

Bronze Award Winner

The Magic of North Simcoe

Producer(s): Nate Lacroix
Director(s): Nate Lacroix

Music Video Category

Gold Award Winner

Lies

Producer(s): Gary Borden
Director(s): Gary Borden and Kahly Smith

 

Silver Award Winner

Make It On Your Own

Producer(s): Sarah Nicole Lang
Director(s): Christian Petrozza

 

Bronze Award Winners

Atlas World

Producer: Morgana McKenzie
Director: Morgana McKenzie
and

Strawberry Cheesecake

Producer: Patrick Pleau
Director: Patrick Pleau

Smartphone Category

Gold Award Winner

The Echoes of Chloe Cooley

Producer(s): Andrea Conte
Director(s): Andrea Conte

 

Silver Award Winner

Holiday Vengeance

Producer(s): Faith Howe
Director(s): Faith Howe

 

Bronze Award Winner

Max

Producer(s): Tommaso Acquarone
Director(s): Tommaso Acquarone

Animation Category

Gold Award Winner

Night Shadows

Producer(s): Bat-Ami Rivlin
Director(s): Ivan Viaranchyk and Bat-Ami Rivlin

 

Silver Award Winner

Lodgers

Producer(s): Jeffrey K. Golden
Director(s): Eric Leja

 

Bronze Award Winner

The Silence of The Sky

Producer(s): Ameena Sultan Mustafa
Director(s): Jubrail Abubaker

Regional Youth Film/Video Maker Category

Gold Award Winner

Unaware

Producer(s): Rowan Tofflemire and Seamus Lynch
Director(s): Rowan Tofflemire

 

Silver Award Winner

Kyle’s Good Eats

Producer(s): Kyle Jenkins
Director(s): Kyle Jenkins

 

Bronze Award Winner

Don’t Text and Drive

Producer(s): Heather Lowe
Director(s): Heather Lowe

Video Advertisement Category

Gold Award Winner

Crowned Eagle

Producer(s): Mary Ann Watts
Director(s): Mary Ann Watts

 

Silver Award Winner

More Than Books

Producer(s): Robert Donnelly and Maks Andrejczuk
Director(s): Maks Andrejczuk

 

Bronze Award Winner

Beach Hearing - John Tindale

Producer(s): Unitron/Memory Tree
Director(s): Unitron/Memory Tree